Зала на записите или Зала на знанията
Съществуването ѝ не е еднозначно възприето, макар да се идентифицира с т.нар. Зала на свидетелствата, намираща се под сфинкса. В нея археологът Захи Хавас години наред работи “при закрити врати”. Твърди се, че дори е намерил жезъла на енергията на Тот Атланта. От друга страна, в един от филмите на БиБиСи се твърди, че през годините на студената война КГБ открили в района на Гиза гробница на извънземно, която изследвали и голяма сферична камера на определена дълбочина под гробницата. Камерата така и не била отворена, защото част от учените се страхували, че може да бъде Троянски кон, оставен от “боговете”. Гробницата била затрупана отново. – б.а.
Орихалк
Този метал се споменава и от Платон в диалозите за Атлантида. Изследователите са стигнали до извода, че най-вероятно става въпрос за сплав на медта, вероятно месинг. Думата идва от гръцкото ὀρείχαλκος (планинска мед) и неправилно е интерпретирана на латински като aurichalcum (златна мед)
Философски камък
Философският камък е бил описван по различни начини в много антични текстове: ту му приписвали свойства на огнеупорен прах с различен цвят; ту говорели за него като за благороден камък, представляващ рубиненочервен прозрачен кристал, гъвкав като смола и чуплив като стъкло. За употреба във вид на прах, често наричан “тинктура”, “еликсир”, “Magisterium”.